Home MIAMI – FIRST DAY OF 2018

MIAMI – FIRST DAY OF 2018

written by Natálie Kotková 26.1.2018

#TheNattinessLook (first in this post)

snapback: RVCA // tee: Zara // bra: Stradivarius // shorts: Topshop // bracelets: TOUS, Spirit Beads


Jak jste odstartovali nový rok? Určitě mi dejte vědět dolů do komentářů 🙂 . My jsme se rozhodli ho začít pěkně plážově! Pořádně jsme se vyspali, já si šla zacvičit a pak jsme si šli koupit snídani, že si jí sníme pěkně na pláži! Jó, lepší nápad snad být nemohl 😀 . PS: Máte rádi avocado toasty? Já sem jim propadla 😀 To byla taková idylka!

How did you start the new year? Definitely write it down in the comments so I can be inspired for the next time :). We decided to have a good sleep, I went to the gym and then we bought breakfast – to eat it on the beach! Oh yes, there couldn´t been better idea for us, I´d say! 😀 PS: Do you like avocado toast? I absolutely fell in love with them! It was so idyllic! 

Potom jsme zjistili, že tu opět nevyjde předpověď. Naštěstí pro nás! Mělo být hezky zase jen dopoledne a pak pršet. Opravdu jim to ale zase nevyšlo a bylo krásně! Až jsme si řekli, že půjdeme do plavek. Na hotelu jsme si vyzvedli plavky a šli na pláž si číst a relaxovat. Vlastně to bylo naše jediné koupání na Miami, což je škoda, ale vlastně ani ne 😀 Dělali jsme spoustu jiných věcí. Válet na pláži se budeme jinde :D. Myslela jsem, že vyjde ještě surfování, ale ty dva týdny, tam moc nevycházely vlnky :).

Then we found out that the weather forecast is (again) absolutely wrong :D. Lucky us! It was supposed to be sunny all the morning until noon and and then to start raining. But it again didn´t happen so we decided to go to the hotel for our bikini (oh, bikini just me 😀 ) and then to relax on the beach, read book and swim a bit. Actually, it was our only swimming while we were in Miami. It was shame but not that much as we had done so many activities. We will lie on the beach next time :). I also thought we will go surfing but during that time there wasn´t good swell so hopefully next destination!

Nějak jsme tam pobyli dlouho, že nám docela vyhládlo :D. Měli jsme rezervaci na večer v restauraci Texas de Brazil . Já to prostě miluju! Je to vlastně Churrascaria , jako Brazileiro v Praze. Nic pro vegetáriany 🙂 . V Praze chodíme docela často, tak jsme si to museli zkusit i tam. Musím říct, že to bylo o něco výš – nebo to bylo tím hladem. I když jsme předtím ještě cestou zvládli pizzu (abysme si ji odšktli ze seznamu amerických položek 😀 ). Usadili nás venku, kde byl krásný výhled. Číšník, který nás měl na starosti dokonce znal Čechy, že sem jezdí do Brna, tak to bylo vtipný :D. A jo, přejedli jsme se. A jo, není to zdravé. A jo, je mi to jedno, je to výborný :D.

We were there so long that we become hungry suddenly in a second :D. We had bookend places at the Texas de Brazil restaurant. I absolutely love it! It is nothing for vegetarians, so I am sorry about that. It is the Churrascaria, so they are  bringing you different kinds of meat all the time. Until you tell them to stop :D. They seated us outside with such a nice view of the marina and downtown! It was funny that the server knew Czech Republic and loved Brno! Such a nice coincidence. And oh yes, we ate too much. Yes, it is not healthy. Yes, I do not care, it was delicious :D. 

#TheNattinessLook

denim jacket: ZARA // dress: H&M // bag: Mango

5 comments

Natálie Kotková 27.1.2018 at 19:06

MOC DĚKUJI! 🙂

Reply
Simona 15.3.2018 at 19:22

Moc pěkné fotečky, můžu se zeptat čím fotíš? 🙂

Reply
cialis daily 25.12.2021 at 22:40

Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future. Many people
will be benefited from your writing. Cheers!

Reply
buy cialis online safely 4.1.2022 at 3:58

Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do
same for you.

Reply

Leave a Comment